Асен Йорданов
На 2 септември през 1896 година се ражда един от онези българи, за които с право може да се каже, че са успели да прославят родината си в цял свят. Името му е Асен Йорданов, а факта, че и до днес неговия портрет е изложен в „Залата на славните“ в Нюйорското летище „Ла Гуардия“ е показателен за следата, която е оставил в историята.
Пресата съобщава за едно от изобретенията на Йорданов
Още като дете Йорданов показва интереса си към авиацията, занимавайки се с направата на хвърчила. Като по-голям той учи в училището за пилоти на известния френски летец-конструктор Луи Блерио в парижкото предградие „Етан“. По време на Балканската война Йорданов постъпва в аеропланното отделение край Свиленград и въпреки 16-годишната си възраст, през 1915 година успява да завърши първия български самолет „Експрес“. През Първата световна война участва в редица въздушни битки, а заради проявената смелост е награден с орден за храброст.
Повратна точка в неговия живот се оказва 1921 година, когато Американският аероклуб обявява конкурс за обиколка на Земята със самолет. Асен Йорданов изявява желание за участие, като заедно с Гаврил Стоянов успяват да издействат от правителството на Александър Стамболийски нужната сума в размер на 6000 долара. Двамата заминават за Америка, но състезанието така и не се състои, заради липсата на други участници. Младият и амбициозен Йорданов обаче остава в САЩ, където успява да разгърне потенциала си в пълна степен. Участва в съставянето на документацията и инструкции за поддържане и пилотиране на известни самолети, като междувременно учи и завършва аероинженерство, химия, физика и радиоинженерство. През 1941 година основава „Джорданов Авиейшън Къмпани“. Значението на научната дейност, която е развивал се доказва от факта, че книгите му са продадени в над 750 000 екземпляра в САЩ и дълго време служат на хиляди млади пилоти и авиатори. Именно Йорданов стои зад направата на първата въздушна възглавница и първият телефонен секретар.
Въпреки огромното признание, което получава в Америка, Йорданов до последно държи на табелката в дома му в САЩ да пише: “Асен Йорданов – български пилот авиатор”. След смъртта му през 1967 година става почетен гражданин на Ню Йорк, а за него първият човек, стъпил на Луната – Нийл Армстронг казва: „От него както аз, така и всички американски пилоти сме се учили на авиация“.